Yetkilendirilmiş Kuruluşlar Ve TÜDAM Sektördeki Yaşanabilecek Değişiklikleri Tartıştı

27 Ağustos 2019

04 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da TÜDAM’ın düzenlediği Ambalaj Atıkları Yönetimi Paydaşları Yuvarlak Masa Toplantısı’nda Derneğimizi; Osman Kaytan, Serhan Maden ve Kutay Ertul temsil etti.

Toplantı, Çevre Bakanlığı’nın ambalaj atıklarının yönetiminde yeni bir sisteme geçme düşüncesi üzerine görüş alışverişi doğrultusunda gerçekleşti. Toplantı saat 10.00’da başladı ve saat 13.00’da sona erdi.

Toplantıya Derneğimiz haricinde; TÜDAM Yönetim Kurulu, Yetkilendirilmiş Kuruluşlar ÇEVKO, PAGÇEV ve TÜKÇEV Genel Müdürleri ve bu kurumların bazı departman müdürleri katıldı.

Toplantı süresince genel anlamda sektör sorunları ve bunların düzeltilmesi için yapılması gereken hamleler hakkında görüşler bildirildi. Ülkemizde ambalaj atıklarının yönetimi için yepyeni bir sistem getirilmesi yerine, mevcut durumda, denetleme ayağını iyi çalıştırmak suretiyle, sistemin iyileştirilmesinin daha faydalı bir çözüm olacağı konusunda mutabık kalındı.

Sonuç olarak AGED, ÇEVKO, TÜKÇEV, PAGÇEV ve TÜDAM’ın katılımı ile Çevre Bakanlığı’nın ziyaret edilmesi ve yapılan yuvarlak masa toplantı sonucu hazırlanacak olan rapor doğrultusunda belirlenen konuların, en kısa sürede randevu alınarak (tercihen Ekim’in 3. veya 4. Haftası) Bakanlık ile görüşülmesine karar verildi.