Türktay Paneline Konuşmacı Olarak Katıldık

28 Ağustos 2017

AGED olarak 22-23 Ekim 2013 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen TÜRKTAY PANELI’ne katıldık. Panelin ikinci günü 3. Oturumunda Başkanımız Sn. Mustafa SARAL da konuşmacı olarak yer aldı ve sektörün genel durumu ve sorunları hakkında bilgiler verdi.

Başkan Saral, Türkiye’de ihtiyaç kadar kağıt toplandığını fazlasının ise toplanmadığını söyledi. Türkiye’de yakın gelecekte yaşanacak kapasite artışları olacağını söyleyen Saral ülkemizde yıllık 5.5 milyon ton kağıt kullanıldığını ve bunun yaklaşık %45’inin dönüştürüldüğünü aynı oranın Avrupa’da %80-85 bandına dayandığını ifade etti.Avrupa’da %75 altında geri dönüşüm yapan hiçbir ülkenin bulunmadığını sözlerine ekleyen Saral amacın atığın tamamını kazanmak olduğunu fakat sektörün sadece ihtiyacı kadarını topladığını bundan dolayı da birçok sıkıntının yaşadığını söyledi.

Saral söyle devam etti: Geri dönüşüm firmalarıyla toplayıcılar arasında diyalog desteği olmalı. Tabii ki bir ilerleme sözkonusu. Kaynağında ayrı toplama asıl üzerinde durulması gerken nokta. Siz bir atığı çöp haline getirirseniz onu işlemek mümkün olmuyor ya da pahalı oluyor. Kaynağında ayrıştırmayla ilgili üyemiz olan firmalar sahada çalışıyor. Evdeki kadından çocuktan başlayarak geri dönüşüm size örneğin ayda ya da haftada iki ekmek kazandırır dersek kimse ambalaj atıklarını evsel atıklarla birlikte çöpe atmayacaktır. Ayrıca mesela kişiler geri dönüşüm yaptıkları oranda çöp vergisi üzeriden indirim alabilirler. Bu gibi teşvikler büyük neticeler doğurur.