BIR Nisan 2013 Özeti

22 Ağustos 2017

Asya’nın önde gelen geri-kazanılmış kağıt ithalatçıları kalite kontrol standartlarını yükselttiler. Çin artık geçmişte ortaya koyduğu nisbi gevşek kontrol mekanizmasını sıkılaştırdı ve gümrükteki konteynırların muhtevasını kılı kırk yararcasına incelemektedir. BIR kağıt departmanı ve İngiltere merkezli J&H Sales International başkanı Ranjit S. Baxi gelecekte bu tür kontrollerin uluslararası standartlara uyulup uyulmadığı konusunda daha da sıkılaştırılacağını ifade ediyor.

2013’ün ilk çeyreğinde, Çin yeni yıl tatilinin hemen arefesinde uluslararası piyasalarda OCC fiyatları ton başına US$190 civarından US$205’e kadar çıktı fakat Mart’ta US$200’e kadar indi. Aynı dönemde karışık kağıt fiyatları US$160’tan US$170’e çıktı fakat hemen ardından US$165 bandına indi. Deinking fiyatları 2013 başında zayıf bir seyir izlerken ayıklanmış ofis kağıdı ve diğer orta sınıf kağıtlar daha istikrarlı bir çizgi takip etmiştir. Yılın ilk üç ayında navlun fiyatları oldukça makul seviyelerde kalmış fakat sadece Mart ayında birtakım artışlar yaşanmıştır ki Sn. Baxi’ye göre bu ileriki dönemlerde navlunda fiyat artışları yaşanacağının bir göstergesidir.

İngiltere’ye bakıldığında Hindistan’ın multigrade’de çok iştahlı olduğu ve diğer Asya ülkelerinin ise artan beyaz test-liner üretimine cevaben SOW talebinin düşmeden devam ettiği görülüyor. İngiltere’de birçok kağıt tüccarı (paper broker) Çin’in uygulamaya başladığı sıkı gümrük standartları tam anlaşılmadan düşük kalitede kağıt ihraç etmenin yanlış olduğu görüşünde.

Diğer ülkelere kısaca göz atıldığında İspanya’da ekonomik krizin sebep olduğu durağanlığın geri kazanılan kağıdın üretilmesinde düşüş meydana getirdiği ve bu tür kağıtların daha az bulunur hale geldiği görülüyor. Yurtiçindeki kağıt fabrikalarının bacaları, %50’ye varan ihracat talebinden dolayı tütmeye devam ediyor. İspanya’da geri kazanılan kağıdın elde edilmesinde kıran kırana bir rekabet yaşanıyor. Hatta yurtiçindeki kağıt fiyatlarının bundan dolayı ihraç edilen kağıttan daha yüksek kaldığı bile gözlenmektedir.

Fransa’da toplama oranları Ocak’ta mevsim normallerinde seyrederken aynı oranlarda Şubat’ta düşüş yaşanmıştır. Mart’ta Almanya’da toplama oranlarında küçük bir düşüş yaşanmıştır ki bu dönemde 1.04’e (market oluklusuna) ciddi oranda talep gelmiştir. Gazete kağıdının üretim kapasitesinde görece bir düşüş yaşanmasına rağmen deinking türlerinde satışlar iyi bir seyir izlemiştir. Italya’da ise ödemelerde yaşanan gecikmeler ve düşük kar oranlarından dolayı sorunlu bir dönem yaşanmaktadır. Bitmiş/stok ürünlere zam yapılacağı bildirilmiş olsa da müşterilerin bu duruma nasıl bir tepki vereceği henüz bilinmiyor.

Kuzey Avrupa’da Finlandiya’da gerikazanılmış kağıt talebinde bir değişiklik olmamış ve pazar şaşırtıcı derecede güçlü ve istikrarlı bir seyir izlemiştir. Öte yandan, değişen kağıt tüketim oranları ve olumsuz hava koşullarından dolayı toplama oranlarında küçük çaplı düşüşler görülmüştür. İsveç’te yerli kraftliner fabrikaları çok iyi siparişler aldıkları halde son zamanlarda yaşanan fabrika kapanışları ile gazete kağıdı üretim miktarında 475.000 ton kadar düşüş yaşanacaktır.

Çek Cumhuriyeti’nde Duropac Bupak Papirna makinesinin kapanması yıllık 100.000 ton OCC’nin Avusturya, Almanya ve Polonya pazarına kayması anlamına geliyor. Buna karşın, Türkiye’de Kütahya’da devreye giren KMK’ya ait makinenin fluting ve liner üretimine başladığı, ayrıca Kartonsan’ın yıllık kapasitesini 60.000 ton kadar artıracak KM2 makinesini 2013 sonunda modernize etmek üzere bir anlaşma imzaladığı görülüyor.

Yeni kanun ve yönetmelikler sektörümüzü etkilemeyi sürdürüyor. 1 Mayıs 2013 itibariyle Finlandiya’da yeni Atık Kanunu yürürlüğe girerek yeni üretici sorumluluklarını empoze etmiştir. Söz konusu kanunla %75’lik geri kazanım oranı %80 şeklinde revize edilmiştir. İspanya’da ise elektrik, ko-jenerasyon ve gaz/benzin fiyatlarında yaşanacak ek artışların sektörün rekabet gücünü kıracağı, ihracat potansiyelini sekteye uğratacağı ve bu yüzden ülke içinde kağıt bolluğuna sebep olacağı öngörülmektedir.

http://www.recyclinginternational.com/recycling-news/7008/paper-and-textiles/global/bir-paper-world-mirror-april-2013

Yukarıda belirtilen linkte çıkan habere dayanılarak hazırlanmıştır.