BIR 2013’te geri dönüşen kağıdın olumlu bir seyir izleyeceği görüşünde

22 Ağustos 2017

J&H Sales International Genel Müdürü ve BIR paper departmanı başkanı Ranjit Baxi 2013 yılının geri dönüşen kağıt için bir geri dönüş yılı olacağını belirtti.

2013 yılının yine güçlüklere gebe olduğunu fakat 2011 ve 2012 yılında yaşananlar göz önüne alındığında geri dönüşen kağıtta daha olumlu bir havanın oluştuğunu sözlerine ekleyen Baxi, “Avrupa ve Asya ekonomileri değerlendirildiğinde pozitif bir büyüme beklentisi olacağı görülmektedir. Tabi Avrupa’daki büyüme oranı bazı ülkeler için %0.5 olurken bu oran Çin’de %8’e kadar çıkıyor.

Batı ekonomilerindeki gerileme trendinin durdurduğu ve tüketici güveninin geri geldiğini söylemek mümkün. Geri dönüşen elyaf fiyatlarının ve talebin 2013 Ocak itibariyle arttığı ve bir önceki çeyreğe göre tırmanışa geçtiğini görüyoruz. Bu çeyrekte görülen kur dalgalanmaları, ABD doları/Euro paritesinin 1.37’den 1.28’e inerek güçlenmesiyle ve sterling’te de benzer bir seyir izlemesiyle güçlü ihracat fiyatlarının yakalanmasını sağlamıştır.

Son çeyrekte navlun fiyatları nispeten istikrarını korumuştur fakat ikinci çeyrekte navlun fiyatlarında artışlar görülebilir. Yeni Çin Yılbaşından sonra fiyatlarda düşüş yaşanabileceği duyumları da alınıyor. ” Ayrıca, Çin ithalat sınırlamalarının etkisi konusunda da uyarılarda bulunan Baxi, “İthalat yapan birçok ülke daha sıkı kalite kontrol standartları uygulamaktadır.

Çin’e yapılan ihracatlarda artık şart koşulan yüksek kalite standartlarının karşılanıp karşılanmadığına bakılmaktadır. 2013 ikinci çeyreğinde önümüze artan bir talep ve daha kaliteli ürün talebi çıkmaktadır fakat bu konular asıl yılın ikinci yarısında daha yoğun yaşanacaktır.”