Viking Kağıt ve Selüloz A.Ş.

27 Ocak 2022

1982 yılında Yaşar Topluluğu’ na katılmasının ardından hızla büyüyen Viking Kağıt, 1996′ da girdiği temizlik kağıdı sektöründe bugün yıllık 45.800 ton üretim kapasitesine sahiptir. Sürdürülebilir kalite anlayışını ilke edinen Viking Kağıt, tuvalet kağıdı, havlu, peçete, kutu mendil ve ıslak havludan oluşan geniş ürün yelpazesiyle ev içi ve ev dışı tüketim pazarına ürünler sunmaktadır. Her iki kanalda tüketicilerin farklı istek ve ihtiyaçlarına uygun yenilikçi ürünler yaratan Viking Kağıt, Türkiye’de 20’den fazla bayi ve 200’den fazla direkt satış noktası ile ürün dağıtımını etkin şekilde gerçekleştirmektedir.

Viking Kağıt, Türkiye’ nin “ilk özel sektör kağıt fabrikası” olarak 1969 yılında İzmir Aliağa’da kuruldu. Şirket, 13.500 ton/yıl kapasiteli tek yüzü perdahlı sargılık, baskılık ve laminasyonluk kağıt üretimi ile 1971’de faaliyete geçti. Ardından 1982 yılında Viking Kağıt’ın, Yaşar Topluluğu’na katılmasıyla büyümesi hızlandı. Şirket, modernizasyon çalışmalarıyla üretim faaliyetlerine ivme kazandırmıştır.

Güçlü markaları ve 70’ i aşkın ürün portföyüyle farklı tüketici gruplarının beklentilerini karşılayan Viking Kağıt, temizlik kağıtları sektöründe yenilikçi kimliği ve çevre dostu uygulamaları ile öne çıkmaktadır. Şirket, sektör ve tüketici dinamiklerini yakından takip ederken, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda güçlü Ar-Ge yapısıyla pek çok yenilikçi ürün geliştirmektedir. İlk pamuk katkılı tuvalet kağıdı, ilk 3 katlı tuvalet kağıdı, ilk aloe vera katkılı tuvalet kağıdı, ilk seçimli yaprak havlu gibi yenilikçi ürünleri ile sektörüne kazandırmıştır.

Viking Kağıt, insana ve doğaya karşı sorumluluklarını yerine getirme bilinciyle süreç verimliliği, ürün kalitesi, müşteri memnuniyeti ve çevre duyarlılığı temel değerleri ile üretim yapmayı ilke edinmiştir. Sürdürülebilir büyümenin temelindeki gücün “insan” olduğuna inanan Viking Kağıt, bilgi ve teknolojiye dayalı üretim anlayışıyla, müşteri-tüketici odaklı bir yaklaşımla verimlilik ve karlılık hedeflerini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

Üretimde kalite standartlarını sürekli yükselten Viking Kağıt, bu çalışmalarını uluslararası bağımsız kuruluşlar tarafından verilen belgeler ile tescillendirmektedir. Türkiye temizlik kağıtları sektöründe bir ilk olan geri dönüştürülmüş kağıt işleme tesisini (de-inking) 2000 yılında hizmete alan Viking Kağıt, “doğa dostu” temizlik kağıdı ürünleri ile yılda ortalama 310.000 ağacın kesilmesine engel oluyor.

Ayrıca 2015 yılından bu yana yıllık olarak kurumsal karbon ayak izi ve su ayak izi hesaplanmaktadır. Viking Kağıt, elde ettiği bu sonuçları raporlamayı ve karbon salınımı azaltan projeler geliştirmeyi sürdürmektedir.

Hızla büyüyen ihracat hacmiyle Şirket, başta Avrupa ve Orta Asya Cumhuriyetleri olmak üzere 23 ülkeye ihracat yapmaktadır.

viking.com.tr