TÜDAM Sektörel İstişare Toplantısı

20 Eylül 2018

Gaziantep’te TÜDAM’ın düzenlediği 3. Geri Dönüşüm Sektörel İstişare Toplantısı’na katılım sağladık. Ana konu olarak Geri Dönüşüm Sektörü Sanayileşme Projeksiyonu belirlenmişti. Toplantı saat 10.30’da başladı ve saat 12.30’da sona erdi.

Toplantıya TÜDAM Üyesi Toplama Ayırma Tesisleri, Yetkilendirilmiş Kuruluşlar ÇEVKO ve PAGÇEV, bazı yerel belediye temsilcileri ve bölgede bulunan bazı Toplama Ayırma Tesisleri ve Geri Dönüşüm Tesisleri katıldı.

TÜDAM Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Kılıç bir sunum yaparak ülkemizdeki geri kazanılabilir atıkları toplanma oranı(%20) ve Avrupa’daki toplama oranları(%78) ile ilgili karşılaştırmalı bilgiler verdi. Bunun sonucu olarak ülkemizde 130 milyon Euro dış ticaret açığı verdiğimizi belirtti.

Ayrıca Vedat Bey, sektör temsilcilerini 3 konuda bilgilendirdi.
Atık ithalatı konusunda da, ülkemiz için en faydalı sonucu verecek şekilde bir çalışma yaptıklarını belirtti.
Sektörel teşvikler konusunda; daha önce 5. ve 6. Bölgelere verilen teşviklerin artık 1. ve 2. Bölgelere de verilmesi için gerekli mevzuat değişikliklerinin yapıldığını söyledi. Buna göre, Toplama Ayırma ve Geri Dönüşüm Tesislerinin bu teşviklerden yararlanabileceği söylendi.
İhracat yasağının uzun uğraşlar sonucu kaldırıldığı konusunda bilgi verildi.