Tezol Kağıt San. ve Tic. A.Ş.

7 Temmuz 2020

Kuruluşumuz kendi markaları ve özel markalı ürünler için üretim yapmak amacıyla 2001 yılında İzmir Bayraklı’da kurulan konverting tesisi ile faaliyete geçmiştir. Buradaki faaliyeti dışarıdan temin edilen jumbo bobinler halindeki yarı mamul temizlik kağıtlarından özelliklerine göre peçete, tuvalet kağıdı ve mutfak havlusu üretimi şeklindeydi.
Kuruluşumuz üretim ve satışlarında çok hızlı bir gelişme göstermiş ve yatırıma yönelmiştir. 2004 yılı sonunda İzmir Torbalı’da yarı ürün ve konverting’i de kapsayan entegre tesisini devreye almıştır. Bu tesiste kendi ihtiyacı olan yarı ürünleri üretme olanağı kazanırken ürün çeşitliliğini de artırabilmiş, Ev Dışı Tüketim Pazarına da ürün üretebilir hale gelmiştir. Kendi ihtiyacından fazla olan yarı ürünleri ise ihracat ya da üçüncü taraflara satabilir hale gelmiştir.

Europap Tezol takip eden yıllarda da büyümesini sürdürmüş, 2008 yılında İzmir Torbalı’daki fabrikasının kapasitesini iki katına çıkardıktan sonra 2016 yılında da Mersin-Tarsus OSB’de devreye giren yeni bir fabrika yatırımı ile kapasitesini %50 daha arttırmıştır.

Kuruluşumuzun gerek İzmir-Torbalı gerekse Mersin-Tarsus OSB’deki fabrikaları ülkemiz temizlik kağıtları sektörüne öncülük ederek deinking prosesleri ile tesis edilmişlerdir. Çevreci olan bu proses ile piyasadan toplanan hurda kağıttan temizlik kağıdı üretilmekte olup bunlar ağırlıklı olarak ihraç edilmektedirler.

www.tezol.com.tr