PPRC 2018: Tek Akışlı (Single Stream) Geri Dönüşümde Düzeltmeler

27 Ağustos 2019

Malzeme geri kazanım tesisi (MRF) işletmecileri, son yıllarda tek akışlı geri dönüşümde yaptıkları değişiklikleri görüşüyorlar.

pprc 2018

Tek akışlı geri dönüşüm, her türlü evsel atığın kaldırımdaki tek bir atık tenekesine atıldığı toplama yöntemidir. Recycling Today’in Chicago’da düzenlenen Kağıt ve Plastik Geri Dönüşüm Konferansında (PPRC) konuşan RRT Design & Construction Başkanı Nat Egosi, bu yöntemin yeni bir şey olmadığını, ancak Amerika Birleşik Devletlerindeki geri dönüşüm programlarının sadece yaklaşık yarısının tamamen tek akışlı geri dönüşüm gerçekleştirdiğini belirtti. 
Egosi, tek akışlı geri dönüşüm yoluyla toplama işlemlerinin bazı açık faydalarına değindi.
“Toplama sırasında önemli bir tasarruf elde ediliyor. “Geri dönüşüm maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı oldu. Ayrıca daha fazlaya haneye erişimi ve bunun sonucunda daha fazla geri dönüşümü sağlıyor. Otomatik toplamayı mümkün kılıyor. Başka bir faydası ise güvenlik: şoförler diğer yöntemlerdeki kadar çok dışarı çıkmıyor, böylece daha az yaralanma ve daha fazla güvenlik sağlanıyor. Ayrıca insanlara kazandırdığı rahatlık da var; insanlar bunu seviyor.” 
Birkaç malzeme geri kazanım tesisi (MRF) işletmecisi, tek akışlı geri dönüşüm hakkındaki deneyimlerini paylaştı, bunun avantajlarını ve dezavantajlarını, ayrıca daha sıkı kirlilik önlemleri yoluyla buna getirdikleri değişiklikleri açıkladı. 
Casella Recycling
Boston merkezli Casella Recycling’in Geri Dönüşüm Başkan Yardımcısı Bob Cappadona, Çin’de Ulusal Kılıç politikası ilk uygulandığından bu yana Casella’nın malzemeleri Endonezya ve Tayland gibi ikincil pazarlara kaydırmak zorunda kaldığını belirtti. Cappadona, kirliliğe yönelik hedeflerin daha sıkılaşması ve Massachusetts eyaletinin geri dönüşümü zorunlu kılmasıyla birlikte Casella’nın geçen yıl MRF’lerinde bazı operasyonel ayarlamalar yapmak zorunda kaldığını belirtti. 
Cappadona, şirketin kirliliği %2 yasaklı madde oranına düşürmesi gereken noktalarda güçlendirmeler yaptığını sözlerine ekledi. Şirketin, daha küçük kutuları ayıklayarak kartondan daha fazla değer elde edebilmek için şirketin OCC tarama güçlendirmelerini hattına eklediğini belirtti. Şirket ayrıca gelecekteki geliştirme çalışmaları sırasında selüloz ürünleri ayıklamak için optik ayıklama sistemini hatta eklemeyi düşünüyor. 
Tek akışlı geri dönüşümü geliştirmenin başka bir önemli yolu ise eğitim: Cappadona, eğitimin MRF’lere karışan kirlilik miktarını azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtti. Bugüne kadar MRF’lerde gördüğü en kötü kirleticilerden bazılarının plastik poşetler, film plastikleri, lityum piller, giysiler, kablolar, ipler ve yemek atıkları olduğunu söyledi. 
Cappadona, toplumu nelerin geri dönüştürülebilir olduğu konusunda eğitmek ve MRF’lerdeki kirlilik seviyelerini azaltmak için Casella’nın #RecycleBetter (Daha İyi Geri Dönüştür) kampanyası başlattığını açıkladı. Kampanyanın duyurusu sosyal medyada, şirket internet sitesinde ve basılı ilanlarda yapılıyor. 
Recycling & Disposal Solutions of Virginia
Recycling & Disposal Solutions of Virginia geçen yıllarda değişen politikalar ve daha sıkı kirlilik standartları nedeniyle MRF’lerine gelen kağıtların birikmesine bağlı olarak önemli bir darbe aldı. Recycling & Disposal Solutions of Virginia Başkanı Joe Benedetto, sektörün şu anda 10 yıllık bir döngünün belirli bir kısmını tamamladığını düşünüyor.
Benedetto, “Her 10 yılda bir felaket ve sonrasında toparlanma ile karşılaşıyoruz gibi görünüyor” dedi ve MRF işletmecilerinin bu döngüler meydana geldiğinde yapabileceği birkaç şey olduğunu belirtti.
Benedetto, MRF işletmecilerini bu döngüler meydana geldiğinde açık iletişim yoluyla müşterileriyle daha çok iletişim kurmayı tavsiye ediyor. 
Benedetto, “Müşteriler ile işleyen bir ilişki bulunmalı. [Müşteriler] bir ürün toplansa bile, geri dönüştürülmediği takdirde günün sonunda onun bir çöp haline geldiğini anlıyor. Bu yüzden [müşterileri] geri dönüştürülebilen emtialar hakkında eğitmeye çalışıyor ve onlara pazarların nasıl değiştiğini anlatıyoruz,” dedi. 
Benedetto, topluma nelerin geri dönüştürülebildiğini öğretmeye yönelik olarak eğitimi artırmak için Recycling & Disposal Solutions of Virginia’nın belediyeler ile işbirliğinde bulunduğunu aktardı. Şu anda şirketinin MRF’lerinde 3-7 numaralı plastiklerin geri dönüştürülemediğini, bu yüzden bu nesneler hakkında bolca eğitim verdiklerini açıkladı.
Benedetto, henüz küçük bir MRF işletmecisiyken şirketinin kirlilik oranlarını iyileştirmeye yönelik yeni teknolojilerin uygulamaya konulmasına fazla yatırım yapmadığını belirtti. Ancak şirket, ayıklamaya yardımcı olması için daha çok işçiyi istihdam etti.
Benedetto, “MRF’lerimizi geliştirmek için işleme ekipmanlarına para harcamadık. Bize teklif edilmişti ancak o sırada hâlâ dinamikleri, değişen pazarı anlamaya çalışıyorduk. Küçük bir şirket olarak, piyasayı tanıyıncaya kadar nakit akışını koruma odaklı hareket ediyorduk. Yönümüzü tam olarak belirlediğimizde yeni araç-gereçleri de bünyemize ekleyeceğiz,” dedi.
Canada Fibers
Toronto merkezli Canada Fibers İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mark Badger, MRF’lerin malzemeleri Çin’e gönderme bağımlılığının üstesinden gelmek gibi günümüz MRF operatörlerinin karşılaştığı çok sayıda sıkıntı bulunduğunu belirtti.
Badger’a göre Ulusal Kılıç politikası uygulamaya konulduğundan bu yana, sektördeki herkes adeta kötü bir yolculuğa çıktı. ‘Çöpü gönder’ oyunu sona erdi. 
MRF işletmecileri ayrıca hangi materyallerin geri dönüştürülmesi gerektiği konusunda ve gelen yüksek kirlilik oranlarıyla başa çıkmakta da sorun yaşıyor. 
Kapınıza geldiğinde %30 kirlilik içeren bir şeyden %,5 oranında kirlilik içeren bir şey oluşturmaya çalışırsanız bizi anlarsınız. Bu [kirliliği] kontrol altına almalıyız,” dedi.
Badger bu sıkıntılar karşısında aşağıdakileri içeren birkaç çözüm sıraladı:

  • MRF işletmecileri, kirliliği ortadan kaldırmaya ve sıkı saflık şartnamelerini karşılamaya yönelik teknolojilere yatırım yapmalı.
  • MRF işletmecileri, kendi müşterileri olan belediyelere, kaldırımdaki atık tenekesine nelerin atılması gerektiği konusunda kafa karışıklığının azaltılması için yardım etmeli.
  • Sıkıntılı atık akışlarına değinmek için yeni teknolojiler ve yöntemler geliştirmeye yönelik araştırmalar ve yenilikler yapılmalı. 
  • Geri kazanılmış malzemeler için yeni iç pazarların geliştirilmesine ihtiyaç duyuluyor.
  • MRF işletmecileri, daha dairesel bir ekonomiyi sağlamanın yolları hakkında devlet daireleri ve kanun yapıcılar ile iletişime geçmeli.

Phoenix Şehri Belediyesi 
Phoenix Şehri tek akışlı geri dönüşüme yeni adım atmıyor: Phoenix Belediyesinin Belediye Hizmetleri Müdür Yardımcısı Rick Peters, şehrin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski tek akışlı geri dönüşüm tesislerinden birine sahip olduğunu ve bunun 25 yıldan uzun süre önce açıldığını söyledi. 
Şehirdeki MRF’lerin kirlilik konusunda ABD’deki diğer MRF’lerle aynı sorunları yaşadığını ifade eden Peters, şirketin, bu sorunlara değinmek için eğitime ve altyapı yatırımına odaklandığını belirtti. 
Toplumu nelerin geri dönüştürülebilir olduğu konusunda eğitmek için belediyenin, içinde kirletici maddelerin tespit edildiği geri dönüşüm kutularına “Oops!” (Eyvah!) etiketleri yapıştırdığını söyleyen Peters, bu girişim ilk haftasında, insanların yaklaşık %72’sine “Oops!” etiketi verildiğini, ancak beş hafta sonra Oops! etiketi alanların oranının %29’a kadar düştüğünü vurguladı. 
“Bu rakamlar bize cesaret veriyor ve şehir merkezinde kaliteye odaklanmaya devam edeceğiz,” diyen Peters, şehrin kirliliği azaltmak için iki MRF’sinde optik ayırıcılara ve başka yeni teknolojilere yatırım yapmayı düşündüğünü de belirtiyor.