Modern Karton San. ve Tic. A.Ş. (Eren Holding)

28 Ağustos 2017

Kendi kadrosundaki 8500 ve bağlı taşeronlarda çalışan 4500 kişiyle birlikte toplam 13.000 kişiye iş olanağı sağlayan Eren Grubu geçtiğimiz 2015 yılında da başarılı bir performans gerçekleştirdi. Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada 2015 yılında başarılı sonuç almak önemlidir. Çünkü dışarıdan gelen göçmenler ve terör olayları, içeride Güneydoğu’daki terörle mücadele, iki kere seçim ortamına rağmen hem Türkiye, hem de grubumuz dik durabilmişse bu önemli bir direnç ve başarı örneğidir. Gerçekten böyle bir ortamda hem Türkiye ekonomisinin, hem de grubumuzun yerinde sayması bile başarı sayılabilirdi. Ancak hem Türkiye, hem de grubumuz büyümeye devam etti.

Ne var ki Türk lirası bazında büyüyen Türkiye ekonomisi ve Eren Grubu ABD doları bazında büyüyemediler. Bu konuyu geçen yıl yaptığımız değerlendirme sırasında da belirtmiştik.

TL bazında Eren Grubu satışlarını yine Türkiye büyüme oranının üstünde bir oranla (%11) arttırmıştır. Ürettiğimiz elektriğin satış fiyatı büyük çapta düştüğü için ebitdamız olumsuz etkilenmiştir. Ancak Eren Enerji aynı kulvardaki rakipleri ile karşılaştırıldığında göreceli olarak iyi bir performans göstermiştir.

Kâğıt ve ambalaj hariç, başladığımız yatırımlardan geri dönüşleri henüz almaya başlamadık. 2016 yılında gerek çimento, gerekse enerji yatırımlarımızın geri dönüşünü almaya başlayacağız. Bu yüzden 2016 sonuçları 2015’e göre çok daha iyi olacak.

Sosyal sorumluluk projelerimizden Bitlis Eren Üniversitesi’ndeki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi inşaatı tamamlanmıştır. Genel olarak hem burs verilen öğrenci sayımız, hem de burs miktarı önemli ölçüde artırılmıştır.

Ürettiğimiz ürünlerin tüketici tarafından birinci derecede tercih edilen bir ürün olmasını istiyoruz. Çalışan kişilerin birinci derecede tercih edebileceği işyerlerine sahip olmak istiyoruz. Çevremizde en iyi komşu olmak istiyoruz.

Bunları gerçekleştirmenin kolay olmadığını biliyoruz. Fakat bu amaca ulaşmak için tüm çalışma arkadaşlarımın büyük çaba içinde olacaklarından eminim. Gerek onlara, gerekse verdikleri destekten ötürü yönetim kurulu üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Ahmet EREN
www.erenholding.com.tr