Kaynayştır Şirketi Çalışmaları Hakkında Bilgi Verdi

22 Ağustos 2017

Konutlarda kaynağında ayrı ambalaj atığı toplanması konusunda faaliyet gösteren Kaynayştır şirketinin kurucusu Sn. Yunus Karaca bizi ziyaret edip ödüllü projeleri hakkında bize bilgi verdi. Sn. Yunus Karaca’nın verdiği bilgiler aşağıda özetlenmiştir.

Kaynayştır- Wastecykler (Kaynağında Otomatik Ayrıştırma Sistemi)

2010 yılından beri faliyet gösteren firmamız atık teknolojileri alanında otomasyon ve yeni teknolojilerin AR-GE faaliyetlerini yapmaktadır. KAYNAYŞTIR Kaynağında ayrıştırma üzerine otomasyon projeleri gerçekleştiren sistemin adıdır. WASTECYKLER ayrışmış atıkların tomatik alinip taşıyan araç ve guruplama işlemleri ve geri dönüşüme hazır haline getirme proses ve ekipmanlarla ilgili calışmaların adıdır.

KAYNAYŞTIR Yüksek binalarda ,Sitelerde hastanelerde ,üniversite gibi merkezi noktalarda ve merkezi caddelerde Kaynağında ayrıştırma sistemidir.Yani Ambalaj ,Evsel, Atık kızartma yağını otomatik ayrıştırmada yardımcı sistemdir.

Kaynayştır sistemi özellikle yüksek bina ve sitelerde her türlü atığı vatandaş tarafından evlerinin içinde kolaylıkla otomatik ve eğlenceli bir şekilde ayrıştırır.Geri dönüşüm öncesi atıkların en pratik şekilde ve 100 % karıştırılmadan ayrıştırılmasına olanak sağlar. Mevcut binalara dışarıdan rahatlıkla montaj edilebilir elektro mekanik ve pinomatik bir alt yapı sistemidir sistem Dünyada ve Türkiyede ilk olma özelliğinde olup NASA -JPL de 2010 yılında birincilik ödülü almış Türk Bilim adamı ve mucidi Dr.Yunis Karaca nın T.C.Cevre ve Sehircilik Bakanlıği desteği ve Tokat Belediyesi birlikteliğinde TOKİ binalarında hayat geçirilmiş bir projedir.Gei dönüşüm yapan veya yapacak olan tüm kurum ve kuruluşlara kuru, ayrıştırılmış ambalaj ve evsel atıklarını kaynağında ayırır. Bu atıklar dışında atık kızartma yağ ve pıllerıde ayrı ayrı toparlayarak lavboya atık kızartma yağlarının dökülmesini engeler. bu kızarma yağlarının karışması engellenmesi ile atıkı suların kirlenmesinin önü ciddi mana da önlendiği gibi toparlanan bu yağlarıda Biyo dizele ve sabuna dönüştürmek içinde ciddi bir kolaylık ve kaynak oluşturmayı sağlar. kullanımı kolay ve 7 yasından 70 yasına kadar tüm vatandaşlara atıkları evinde kolay bir şekilde ayırararak uzaklaştırmasına yardım etmektedir.Bina sakinlerinin ,çocuklar ve yaslıların bile kolaylıkla atıklarını ev ortamında kaynağında ayırmasına imkan sunar. Atıkların Kaynağında ayrılması ile hem cevre kirliğine sebep olan kötü kokularında önüne geçilmiş olmaktadır.Kaynayştır sistemi ile hayat cok dah pratik ve kolay olmaktadır.Kapıcılar ıçın kapı önüne konan karışmış çöplerin oluşturmuş olduğu kötü kokular ve görüntüler ortadan kalktığı gibi ayrış mış atıkların geridönüşüm için oluşturduğu muazzam bir ekonomik kaynakta sadece bu yoldan gelebilmektedir.Bu kazanç 8 katlı bir binada yerleşim biriminin üretiği atık açısından ele alındıgında yılda 3000 tl ıle 12000 tl kadardır. sistem binalar için kurulan bir alt yapıdır bir kez kurulumu ile atıklarımız devamlı bir şekilde ayrışmış hammadde olarak bölümlere ayrılmaktadır. Bu yönü ile Sitelerimiz ve tüm binalarımız Kaynayştır sistemi ile entegreli kurulduğunda ekolojik , hijyenik ve modern şehirler kurulmuş olacaktır.Ekonomik getirisi ile muazzam bir katma değerde bununla birlikte sunulmaktadır.

Bakanlık ve Belediyeler bu sistemi binalara uygulama izinleri çıkarması ile Kalkınma için ciddi manada bir kazanç oluşacaktır.