İngiltere’de 5 Peni Ücret Uygulamaya Konulduğundan Beri Tek Kullanımlık Plastik Poşet Satışı 86% Azaldı

27 Ağustos 2019

Kampanyayı düzenleyenler, aynı etkiyi elde etme umuduyla şimdi plastik şişelere ve tek kullanımlık kahve bardaklarına da ücret uygulanmasını istiyor

Yeni rakamların gösterdiğine göre 5 peni ücret uygulamaya konulduğundan beri tek kullanımlık plastik poşet satışı %86 azaldı.
Yedi büyük çaplı perakende mağazası 2014 yılında 7,6 milyar tek kullanımlık poşet basarken, bu rakam tahminlere göre 2017-18 döneminde bir milyarlı seviyelere kadar geriledi.
Kampanyayı düzenleyenler aynı etkiyi elde etme umuduyla şimdi plastik şişelere ve tek kullanımlık kahve bardaklarına da ücret uygulanmasını istiyor.
Rakamlar, toplamda Asda, Marks & Spencer, Sainsbury’s, Tesco, the Co-operative Group, Waitrose ve Morrisons’un geçen yıldaki 24’e göre düşüşle İngiltere’de kişi başına 19 adet 5p eşdeğeri poşet sattığını gösteriyor.
249 perakende mağazasının hepsi tarafından 2017-18 döneminde satılan toplam tek kullanımlık plastik poşet sayısı ise 1,75 milyar olarak bildirildi.
Bilgilerini gönüllü olarak raporlayan perakende mağazalarının üçte ikisinden alınan rakamlara göre poşetlerden hayır amacıyla elde edilen bağışlar 58,5 milyon Sterlini aştı.
Çevre Bakanı Michael Gove: “Bu rakamlar, günlük rutinlerimizde basit değişiklikler yaparak çevrenin korunmasına hep birlikte sunabileceğimiz katkıyı gösteriyor.
İşletmelerin çevremizi iyileştirmek, onu bulduğumuzdan daha iyi bir durumda bırakmaya yardım etmek için neler yapabileceklerini araştırmaya devam etmelerini istiyoruz.
Sadece birlikte çalışarak, sürekli daha büyük miktarda nehirlerimize, denizlerimize ve okyanuslarımıza karışan ve deniz çevremiz üzerinde afet etkisine yol açan bu plastik atık dalgasını tersine çevirebiliriz,” dedi.
Ancak kampanyayı düzenleyenler hükümetin plastik atık sorunuyla ilgilenmek için daha da önemli adımlar atmasını istiyor.
Friends of the Earth’ten (Dünyanın Arkadaşları Derneği) Rosie Cotgreave: “5 peni ücret fazla gibi görünmüyor, ancak tek kullanımlık plastik poşetler üzerindeki çarpıcı etkisi, tekrar kullanılabilir alışveriş çantalarını yeni kural haline getiremeye başlayan etkili bir mevzuat yoluyla elde edilebilecek farkı açıkça gösteriyor.
Çevremize giren plastik poşet miktarının bu kadar azaldığını görmek harika, ancak yine de kullanılmaya ve önümüzdeki yüzyıllar boyunca ortadan kaybolmamak üzere çevremizi kirletmeye devam eden başka pek çok plastiği içeren uzun bir liste bulunuyor.
Şirketler ve hükümetler daha fazlasını yapmalı. Mevzuatın, pipetlerden kahve fincanlarına kadar diğer tüm gereksiz tek kullanımlık plastikleri kapsayacak şekilde genişletilmesinin tam sırası.
Ancak bu mevzuatın sadece üretilmiş plastik üzerine yaptırımlar getirmenin ötesinde öncelikle gereksiz plastik üretimini ortadan kaldıracak şekilde yapılması önemli,” diyor.

28 Temmuz 2018 Cumartesi
Kaynak: The Independent