EYLÜL 2015 DÜNYA GERİ KAZANILMIŞ KAĞIT RAPORU

22 Ağustos 2017

Asya’nın İthalatı Ağustos’ta yavaş seyretti

Piyasalar Çin’deki ekonomik ve mali sıkıntıların uluslararası geri kazanılmış selüloz satışına ne kadar etkisi olacağını ve bu etkinin ne kadar devam edeceğini merakla bekliyor. Nitekim Ağustos ayı Asya pazarlarına selüloz ihracatı bakımından ‘yıllardır en yavaş aylardan biri’ olarak tanımlanırken, önde gelen alıcılar olan Çin, Hindistan ve Endonezya şu anda yurt dışından alışlarını azaltmayı tercih ediyor.

Avrupa

Talep genelde sağlıklı
Özellikle OCC bakımından tüccar işleyicilerin tesisine gelen malzeme miktarı az. Bunun nedeni sadece Avrupa’da tipik yaz tatili döneminin Ağustos olması değil, aynı zamanda bulunabilir OCC miktarının düşük olması. Stoklar şu anda düşük bir seviyede yer alıyor.

Ağustos ayında Avrupa’daki fabrikaların çoğu, talebin çok iyi olması karşısında alış fiyatlarını sabit tuttu. Uzak Doğu’ya yönelik sevkiyatlardaysa Çin’de işlenmiş kağıt stoklarının yüksek olması ve ülkedeki mali ve ekonomik endişeler nedeniyle OCC fiyatları son üç haftada sadece birkaç Euro olsa da tekrar düştü. Sevkiyat ise sorunsuz görünüyor, navlun fiyatları düşme eğiliminde.

Mürekkep giderme sektöründe, tatiller nedeniyle gelen evsel karışık kağıt hacimleri düşük bir seviyede yer aldı. Avrupa’daki talep çok iyi ve Asya’dan biraz daha düşük fiyatlarla olsa da birkaç sipariş daha alındı. Navlun fiyatlarının biraz düştüğü Hindistan’a yönelik küçük hacimli birkaç sevkiyat da gerçekleştirildi.

Orta kalite geri kazanılmış kağıda yönelik talep de çok iyi seyrederken Avrupa’daki fiyatlar, Hindistan ve diğer Asya ülkelerindeki müşterilerin ödediği fiyatların biraz üzerinde yer aldı. Gelen hacmin yavaş olmasına rağmen Avrupa’da fiyatlar istikrarını korudu. Özellikle hem Avrupa’da hem de Asya’ya ihracatta yazıcı kağıdı kalitelerinde iyi bir talep görülüyor.

Daha üst kaliteler için fazla malzeme bulunmuyor ancak talebin de fazla yüksek olmaması nedeniyle fiyatlar önceki seviyelerini koruyor. Ham selüloz fiyatları yıl başından bu yana önemli oranda arttı, bu yüzden üst kalite geri kazanılmış kağıtlar daha çekici bir seçeneğe dönüştü.

Kuzey Amerika

“Çok iyi değil”
Oluklu malzemeler ve diğer alt kalitelerden mürekkep giderme kalitelerine kadar hem yurt içinde hem de dünya çapındaki arz miktarı artıyor. Üreticiler için bir zamanlar uygun bir seçenek olan Çinli alıcılar artık eskisi kadar malzeme almıyor. Özellikle Çin’e yönelik oluklu malzeme sevkiyatlarında düşüş görülüyor. Ancak diğer Pasifik Ülkelerinden siparişler gelmeye devam ediyor. Çin’deki mali sıkıntılar selüloz pazarlarını etkiliyor ve ithalat alışlarını daha maliyetli hale getiriyor.

Bıkkın bir trader, “piyasa çok iyi değil” diyor. Karışık kağıt ve dağıtım artışı gazete kağıtları için talep daha düşük ve bazen, malzemenin hareket görmesi fiyattan daha da önem taşıyor.

Meksika’daki temizlik kağıdı ticaretinin yavaşladığı söyleniyor ve stokları zaten dolu olan fabrikaların talebinde düşüş görülüyor. Yerli temizlik kağıdı fabrikaları da bunu fark ediyor. Bir fabrikanın satın almacısı, ‘Yıllardır kendisinden haber almadığım kişiler beni arıyor, siparişiniz var mı diye soruyor ve fiyatı sorun dahi etmiyorlar,’ diyor.

ABD’nin güney bölgelerindeki birkaç oluklu karton fabrikası Eylül ayında makine bakımları için kapatma planlıyor. Bu durum talebin düşmesine neden olacak. Ham selüloz ikameleri istikrarını koruyarak son birkaç aydaki eğilimi sürdürüyor. Bu yılın ilk yarısında, 2014’ün aynı dönemine göre Çin’e yapılan ABD geri kazanılmış kağıt sevkiyatları İstatistik Ofisine göre %5, yaklaşık 355.000 ton artarak 7 milyon tona yaklaştı.

Asya

İthalat aşırı pahalı
Ağustos ayı, Asya’ya yapılan ihracat bakımından son yılların en yavaş aylarından biri oldu ve neredeyse tüm kalitelerde bir talep düşüşü yaşandı. En önemlisi, Hindistan ve Endonezya düşük kalitelerin pazarından tamamen çıktı. Fabrikalar yeterli işlenmiş ürüne sahip ve para birimlerinin değer kaybetmesi nedeniyle ithalat aşırı pahalı hale geliyor. Bu nedenle tüketicilerin çoğu iç piyasadan mal almaya çalışıyor ve aynı zamanda makinelerini yavaşlatıyor.

Çin fiyatlarını düşürdü ve nispeten düşük hacimlerde malzeme satın alıyor. Güney Kore ise nispeten istikrarlı fiyat seviyelerinden sağlıklı miktarlarda gazete ve dergi ile karışık kağıt alıyor.

Avrupa’daki ve diğer yerlerdeki düşük toplama seviyeleri ile güçlü talep sayesinde fabrikaların fiyatları oldukça iyi bir seviyede tutunuyor, ancak Eylül ayında toplama faaliyetlerinin yeniden hareketlenmesi ile malzeme hacimleri artacak ve bu nedenle fiyatlar düşebilecektir.

Lee & Man: Çin’deki arz/talep dengesi gelişti
Çin’deki en büyük kutu kartonu imalatçılarından biri ve aynı zamanda ülkenin lider geri kazanılmış kağıt ithalatçılarından ve tüketicilerinden biri olan Lee & Man Paper Manufacturing 2015 yılının ilk yarısında toplam 2,68 milyon ton satışa ve 1120 milyon HK$ (146 milyon USD) geçici net kâra ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde grubun satış hacimleri 2,4 milyon tona ulaşırken net kârı ise 913 milyon HK$ (118 milyon USD) oldu.

Lee & Man’ın Başkanı Raymond Lee’ye göre Çin’deki ambalaj kağıtlarına yönelik talep ‘uzun vadede artmaya devam edecek’. Çin, kağıt sektörü ile ilgili aşırı kapasite ve çevresel koruma sorunlarına değinmek amacıyla son yıllarda eski üretim kapasitesinin ortadan kaldırılmasını teşvik ediyor ve Lee’ye göre bu durum ‘sektörde arzın talebi aşması durumunu iyileştiriyor ve bu şekilde sektörün pazarlık gücünü tekrar kazanmasına yardımcı oluyor’.

Lee & Man’ın toplam yıllık üretim kapasitesi şu anda 5,23 milyon ton kutu kartonu, 150.000 ton ham selüloz ve 25.000 ton temizlik kağıdından oluşuyor. Grup, yurt dışındaki fabrika inşa girişimlerine etkin bir şekilde yatırım yaparak Vietnam, Hau Giang’da 2016 yılının ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanan projesiyle ‘Güney Doğu Asya pazarlarının’ genişlemesini destekliyor.

Geri Kazanılmış Kağıt Piyasası Analizine Katkıda Bulunanlar:

Melvin de Groot (Van Gelder Recycling, Hollanda)
Marielle Gommans (Bel Fibres, Belçika)
Joel Litman (Texas Recycling/Surplus Inc, ABD)