Çin Daha Çok Kağıda İzin Veriyor Ancak Plastik İçin Yasak Devam Ediyor

27 Ağustos 2019

Çin hurda plastik ithalat izinleri nadir bulunmayı sürdürse de hükümet, ülkeye girişine izin verdiği geri dönüşümlü kağıt hacmini Mart ayından bu yana görülmeyen seviyelere yükseltti.
Çin hükümeti genellikle iki ayda iki kez izinleri yayınlamakta ve ülkeye belirli miktarda hurda malzemenin ithalatına onay vermektedir.

Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı (MEE) 18 Ekim tarihinde bu yıl için 22. kez ithalat izinlerini yayınladı. Listede 2 milyon metrik tondan fazla geri kazanılmış selülozun ithalatına onay veriliyor. Önceki üç ayda yayınlanan izinlerdeki hacimler ise 300.000 – 800.000 metrik ton aralığında yer alıyordu.
Toplamda, Çin hükümeti bu yıl 18 milyon metrik ton geri kazanılmış kağıt selülozunun ithalatına onay verdi.
Plastik kısmında ise, yayınlanan son birkaç izinde arka arkaya yılın en düşük hacimleri görüldü. MEE’nin 19 Eylül ve 29 Eylül tarihlerinde yayınladığı izinlerde ise plastiğe hiç yer verilmemişti. Geçen hafta yalnızca 203 metrik ton hurda plastiğin ithalatına onay verildi.
Bu yıl toplamda 67.000 metrik ton hurda plastiğin Çin’e ithal edilmesine onay verildi.
En son ABD İstatistik Ofisi rakamları da dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesi olan Çin’e yönelik ABD menşeli hurda plastik hacimlerinin giderek düştüğünü gösteriyor. ABD’li ihracatçılar Ağustos ayında Çin’e 4,3 milyon pound (1.95 milyon kg) plastik gönderdi. Böylece Ağustos, 2018 yılında en düşük hacmin gönderildiği ay oldu.
Tüketici kullanımı sonrası plastiklerin çoğunun Çin’e ithalatı bu yılın başından itibaren yasaklandı. Çinli liderler, endüstriyel kullanım sonrası plastiklerin de ithalatının önümüzdeki yıldan itibaren yasaklanacağını belirtti.
ABD’nin Çin’e geri kazanılmış kağıt ihracatı ise yıl boyunca nispeten tutarlı bir seviyede yer aldı ve aylık ortalaması 608.000 metrik ton oldu. 629.000 metrik tonluk Ağustos ayı rakamları da ortalamayla uyumlu.
ABD hurda kağıt ihracatının büyük bir kısmı OCC’den (oluklu karton) oluşuyor. İhracatçılar, Ağustos ayında Çin’e 502.000 metrik ton OCC gönderdi ve sadece 4.500 metrik ton karışık kağıt gönderdi. Bu eğilim, ABD’nin 450.000 metrik ton OCC ve 202.000 metrik ton karışık kağıdı Çin’e gönderdiği Ağustos 2017’ye göre güçlü bir farka işaret ediyor.