Çevreci Genç Mucitler Yarıştı

22 Ağustos 2017

Güngören Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği ‘Geri Dönüşüm Tasarım Yarışması’ düzenlenen sergi ve ödül töreni ile sonuçlandı. Öğrencilerin çevre bilincini arttırması, geri dönüşüm yapma alışkanlığı kazandırılması ve çözümleyici yönlerini geliştirmesi amaçlanan yarışmaya ilçedeki ortaokul öğrencileri katıldı. 66 tasarımın katıldığı yarışta, jüri üyesi olarak Atık Kağıt ve Geridönüşümcüler derneğini temsilen Serhan MADEN katılım sağlamıştır.

Öğrencilerinin, okullarından sorumlu bir öğretmen öncülüğünde bireysel olarak katıldığı yarışmada, tasarımlar, geri dönüştürülebilir nitelikteki, kâğıt, karton, plastik, metal, cam gibi atık malzemelerden oluşuyor. Dönme dolap, araba, dekoratif raf, kutu, lamba, avize, kumanda bulucu, gizli kasa gibi birçok ilginç tasarım yarıştı.

Geri Dönüşüm Tasarım Yarışlarının finalistleri ise;

1. Hatice Ceylan – Mustafa Kemal Ortaokulu – (Dönme Dolap projesi)

2. Zehra Soydan – Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu – (Masa ve Oturak projesi)

3. Ümmiye Taşçı – Ömer Dinçer İmam Hatip Ortaokulu – (Kuğu projesi) oldu

Güngören Köyiçi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sergi törenine katılan Temizlik İşleri Müdürü İhsan Albayrak, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Süheyla Sülez, Güngören’in genç mucitlerinin tasarımları hakkında bilgiler alarak, öğrencilerin bu önemli günlerinde yanında oldu.

Ayrıca 2015-2016 öğretim yılında düzenlenen okullar arası geri dönüşümlü atık toplama yarışması da sonuçlandı. Güngören’deki tüm okulları kapsayan yarışta, Birinci, Abdi İpekçi Ortaokulu, ikinci Okul Atatürk İlkokulu, üçüncü ise Okul Ömer Dinçer İmam Hatip Ortaokulu oldu.

Her iki yarışın finalistleri, ödüllerini, 19 Mayıs törenlerinde Güngören Kaymakamı Zafer Orhan ve Belediye Başkanı Ş. Yücel Karaman’dan aldı.