Aslı Abla’yla Sıfır Atık Atölyesi

27 Ağustos 2019

Aslı ablayla sıfır atık atölyesi H.Garder’ın çoklu zeka kuramından ilham alarak hazırlanmıştır. Etkinlik süreci içerisinde içsel zeka, doğacı zeka, ritmik zeka, sözel zeka, matematiksel zeka, sosyal zeka, kinestetik zeka, sanatsal zeka aktif çalışır. 

Çocukları bireysel farklılıkları göz önünde bulundurularak her çocuğa sıfır atık farkındalığı kazandırmak hedeflenir. 

Çocukların içsel zekasını aktifleştirmek için etkinlik girişinde çocukların geri dönüşüm kutusuna geri dönüşüm atığı atması istenir. Çünkü içsel zekası aktif çocuklar neyi başaracakları ve nasıl başaracakları hakkında fikir sahibidirler. Bu şekilde geri dönüşüm farkındalığı çocuklarda başlar. Atığını geri dönüşüm kutusuna atan çocuklar etkinlik için giriş hakkı kazanır. Giriş esnasında geri dönüşüm kutusuna atılan atıklar, çocuklar tarafından gözlemlenir. Geri dönüşüm kutusuna neler atıldığına dair bilgilenirler. 

Çocuklara bir kutu süt, geri dönüşüm içerikli bir boyama kitabı ve boyama kalemleri verilir. Çocuklar boyama kitabından istedikleri bir geri dönüşüm sayfasını boyamaya başlar. Boyama yaparken sütlerini içmeleri istenir. Çünkü bu sayede ellerinde bir kompozit atık olabilecektir. Kompozit atığını pipetleriyle beraber geri dönüşüm kutusuna atar. Yaparak yaşayarak kompozit atıkları öğrenir. Bu süreç yaşanırken Aslı ablamız kompozit atıklar hakkında bilgi verir. 

Çocukların bu dönüşüm hareketiyle doğaya yaptıkları katkı anlatılır. Geri dönüşüm malzemesinden değerlendirilmiş materyalleri Aslı abla rehberliğinde kullanarak doğadan olumlu cevap gelir. ”Dönüştürülebilir atıklarını çevreye atmadıkları için mutlu tavuk ” sesi duyurulur. ”Dönüştürülebilir atıklarını denize atmadıkları için mutlu ahtapot” ile tanışır. ”Dönüştürülebilir atıkları doğada bırakmadıkları için temiz havada uçan mutlu martı sesi ” duyurulur. Geri dönüşümün canlılara etkisini, atıkların değerlendirilmesini keyifli bir anlatımla yaşarlar. 
Yine atık malzemeden değerlendirilerek yapılmış telefonla sesli mesajımız çocuklara Aslı abla rehberliğinde duyurulur. Telefonu eline alan çocuğumuzun ”Geri dönüşümden geri dönüş yok ” mesajını duyması sağlanır. 

Kompozit atıklarımızı değerlendirme kısmında doğacı zeka ön planda tutulur. Kompozit atık olan süt kutumuz saksı gibi değerlendirilir. Süt kutumuza önceden toprak konarak hazırlanır. Çocuklara toprakları hazır kompozit atık saksısı verilir. Çocuklar kompozit atık saksısına tohum bırakır. Doğada bitkilerin önemi ve gelişimi anlatılır. 
Çocuklar etkinlik süreci içinde geri dönüşüm bilinci ,kompozit atık bilici ve sıfır atık farkındalığı adına bilgilendirilir. Önlem için adım atmaları, atığı azaltmalarını, atıklarını değerlendirmelerini, Evlerinde ambalaj atıkları ve organik atıkları ayrı toplamaları adına bilgilendirilir. Etkinlik sonunda ”Sıfır Atık Kahramanı ” ilan edilir. Çocuklara ‘Sıfır Atık Kahramanı ‘sertifikası verilir. Sıfır Atık Kahramanları’na rozet takılır. Balon ve şapka hediye edilir. 

Aslı Abla’yla Sıfır Atık Atölyesi’ni 27 Nisan 2019 tarihinden beri çeşitli AVM’lerde hala aktif olarak yapmaktayız. Hedefimiz İstanbul’daki tüm AVM’lerde sıfır atık atölyesini gerçekleştirmektir. Atölye ile ilgili bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. 

AGED Başkanı Mahmut Ciğer, Bloomberg HT’ye konuk oldu