AĞUSTOS 2015 DÜNYA GERİ KAZANILMIŞ KAĞIT RAPORU

22 Ağustos 2017

Çin, OCC talebinin ateşini düşürüyor

Çin’deki alıcılar yılın ikinci üç aylık dönemindeki güçlü satın alma hareketlerinin aksine son üç aylık dönemde uluslararası pazardan satın alış seviyelerini önemli oranda azalttılar. Bunun sonucunda fiyatlar da ters yöne doğru döndü. Avrupa ve Kuzey Amerika’nın pek çok kısmında yaz tatili mevsiminin gelmesiyle birlikte sağlıklı bir talep görülüyor.

Avrupa

Talep genelde iyi

Özellikle OCC bakımından kısmen tatil sezonunun başlamasına bağlı olarak tüccar işleyicilerin tesislerine ulaşan OCC hacimlerinin az olması stok seviyelerinin genelde düşmesine yol açtı. Avrupalı fabrikaların çoğu iyi talep karşısında Haziran ve Temmuz aylarında fiyatlarını bir kez daha yükseltti.

Uzak Doğu için ise Euro üzerinden gerçekleşen fiyat artışını sonraki haftalarda ton başına Euro fiyatlarında sert bir düşüş takip etti. Bu düşüşe Çin’deki nihai ürün stokunun yüksek olmasının yol açtığı anlaşılmaktadır. Navlun fiyatları büyük oranda istikrarını korurken, bir kaç sevkiyat rotasında fiyat düşüşü görüldü.

Mürekkep giderme malzemesi bakımından gelen evsel karışık kağıt hacmi normal seviyelerde yer alıyordu ancak bu yazının hazırlandığı sıralarda düşmeye başladı. Avrupa’da talep çok iyi ve Asya’dan da siparişler gelmeye devam ediyor. Ancak bu siparişlerde fiyatların bir kez daha hafif düştüğü ve Hindistan’a küçük miktarlarda birkaç sevkiyatın yapıldığı görülüyor. Bazı fabrikaların kapatılması ve yeniden düzenlemeye gidilmesinin bugüne kadar Avrupa gazete kağıdı sektörünü etkilemediği görülüyor.

Avrupa’da orta kalite geri kazanılmış kağıdın çoğu için talep çok iyi seyretti. Hindistan ve diğer Asya varış noktalarından da gelen siparişler artarken bunların fiyatları önemli artışların elde edildiği Avrupa’ya oranla biraz daha düşük seviyelerde yer aldı. Genelde, bu kalitelerde gelen malzeme miktarı düşük seyretti. Özellikle baskı kalitesi kağıtlar için Avrupa çıkışlı Uzak Doğu’ya ihracata yönelik talebin iyi olduğu tespit edildi.

Yüksek kalitelerde de benzer bir durum görülüyor: talep iyi seyrederken işleme tesislerine gelen malzeme miktarı ise düşük. Bu durum fiyatların yükselmesine neden oluyor. Selüloz fiyatlarının da yılın başından itibaren önemli miktarda artması yüksek kalite geri kazanılmış kağıdı çekici bir seçenek haline getirdi.

Kuzey Amerika

Meksika’dan anlık alışlar

ABD’nin yurtiçi OCC pazarları bu ay hareketliliğin yaşandığı ana nokta oldu. Ülkenin güneydoğu ve güneybatıdaki fabrikaları kendi bölgelerinde malzeme aramakla ve aynı zamanda istedikleri malzemeleri alabilmek için açtıkları ihaleleri Ortabatı ve kuzeydoğu bölgelerine kadar genişletmekle meşguldüler. Orta Meksika’daki yeni fabrikalar da birkaç anlık OCC alışı gerçekleştirdi ve iyi bir stok oluşturmaya yönelik çabalarında orta ve güney Teksas’ta yoğun bir faaliyette bulundular.

Çinli fabrikalar OCC’ye yönelik taleplerindeki önceki aktif dönemin ardından bir sakinleşme evresine girdiler. Spekülatif alışlar nedeniyle geri kazanılmış kağıt talebi arttı ancak piyasanın ters dönmesiyle birlikte ihraç amaçlı malzeme satın alan pek çok tüccarın elinde mal kaldı. ABD Batı Yakasındaki diğer tüccarlar piyasalar tekrar tırmanışa geçinceye kadar stoklarını depolamaya geri döndü. ABD Dolarının güçlü seyri bu tüccarların malzeme alırken de nispeten ihtiyatlı davranmasına neden oluyor.

Karışık kağıt ve gazete kağıdı pazarlarında denge korunuyor. 9. numaralı yüksek kalite gazete kağıdına yönelik talep, her yaz mevsiminde olduğu gibi yurt içindeki yalıtım ve malç üreticilerinin piyasadan mal çekmesi sayesinde nispeten güçlü seyretti. Mürekkep giderme kalitelerine yönelik talep ise özellikle Meksikalı fabrikaların siparişlerini kısmaları nedeniyle nispeten bol miktarda. Tüketicilere göre SOP arzları da bol miktarda. Bazı alıcılar Eylül ayında arz miktarında düşüş bekledikleri için stoklarını biriktirdiler. Batı Yakasındaki birkaç beyaz ofis kağıdı ihracat tedarikçisi stoklarını artırmaksızın pazarın iyileşmeye başlaması için bekliyorlar. Bu arada yüksek kaliteler ve selülöz ikameleri şu anda aşağı veya yukarı yönlü bir alış/satış baskısı görmüyor.

Çin’in ABD geri kazanılmış lif ithalatı Nisan ayında 1,4 milyon kısa tonu aştı ve bir yıldan uzunca bir süredir ilk kez bu eşik aşıldı. Ancak ABD İstatistik Ofisine göre 2015 yılının ilk dört ayı sonrasında yıl başından bugüne toplam miktar kabaca geçen yıl ile benzer seviyelere ulaşarak 5 milyon kısa tona yaklaştı. Son Ocak-Nisan döneminde ABD’nin Çin’e yönelik oluklu kağıt ihracatı %4,3, gazete kağıdı ihracatı ise %6,3 artarken karışık kağıt sevkiyatları ise %1 kadar düştü.

Asya

Fiyatlar neden yüksek?

Çin’in Mayıs ve Haziran aylarındaki güçlü talebinin aksine ülkenin kahverengi kalitelere yönelik talebi Temmuz ayı ortalarından beri düşüyor. Esasen Çin, yüksek fiyatlar üzerinden alış gerçekleştiren Asya’daki tek pazar olurken, Endonezya, Hindistan veya bölgedeki diğer ülkelerden rekabetle karşılaşmamaktadır. Hatta pek çok toplayıcı, Çinlilerin neden özellikle fiyatların düşmeye başlayabileceği bir dönemde bu yüksek fiyatları ödemeye hazır olduklarını merak ediyordu. Nitekim bu yazının hazırlandığı sırada ton başına 5 USD düşüş kaydedildi ve yakında 5 USD’lik bir düşüş daha bekleniyor. Ancak gerek yaz aylarında toplama hacimlerinin azalması, gerekse Avrupa gibi bazı önemli tedarikçi bölgelerde talebin iyi olması nedeniyle fiyatların bu yıl Ocak veya Şubat ayında görülen seviyelere düşmeyeceğine de inanılıyor.

Son haftalarda SMP fiyatı ile geri kazanılmış gazete ve dergi kağıdı fiyatı da belirli bir oranda artarken diğer tüm kalitelerin fiyatları ise çoğunlukla değişmedi.

Hindistan’da fabrikaların ihtiyaç duydukları malzemenin çoğunu iç pazarda bulabilmesi nedeniyle ithalat talebi son derece zayıf. Pakistan da dış pazardan çok az miktarda mal aldı.

DS Smith İspanya’da kozunu güçlendiriyor

İngiltere merkezli geri dönüştürülmüş ambalaj şirketi DS Smith, Grupo Lantero’nun oluklu kağıt faaliyetlerini ve DS Smith’in önceden azınlık hissesine sahip olduğu çok sayıda işletmesini devralmak için bir anlaşma imzaladı. DS Smith devralım hakkında, “Bu devralım, anlaşmanın tamamlanmasından kısa süre sonra, 2015 yılının üçüncü üç aylık döneminde görülebilecek rekabetin önlenmesini amaçlıyor,” açıklamasında bulundu.

Hızlı tüketim malları (FMCG) sektörüne güçlü bir şekilde odaklanan Grupo Lantero, İspanya çapında dört merkez işletiyor. DS Smith’e göre bu devralım İspanya’daki operasyonlarını “önemli bir şekilde güçlendiriyor” ve pazar payını yaklaşık %10’a çıkarıyor. Bu devralım, 2014 yılı sonunda İspanyol oluklu karton üreticisi Andopack’ın yaklaşık 25 milyon Sterlin (bugünkü kura göre 50 milyon Euro) karşılığında devralınmasının takipçisi.

Borcun üstlenilmesi de dahil Grupo Lantero anlaşması için yapılacak toplam ödemenin yaklaşık 190 milyon Euro olması bekleniyor. DS Smith, “Bu işlem mevcut nakit kaynaklarıyla finanse edilmektedir ve mülkiyetin devralındığı ikinci yılda sermaye maliyetimizin üzerinde yatırım sermayesi getirisi sağlaması beklenmektedir,” diyor.

DS Smith’in İcra Kurulu Başkanı Miles Roberts, “Grupo Lantero uzun yıllar boyunca tanıdığımız ve ortaklıkta bulunduğumuz, ayrıca bu büyük ve büyüyen pazarda Avrupa genelindeki müşterilerimize sunduğumuz ürünleri önemli oranda artırmamızı sağlayan kaliteli bir işletme,” yorumunda bulundu. Grup Lantero’nun Genel Müdürü Enric Hozbacher ise açıklamasında, “DS Smith, bizim Hızlı tüketim sektörümüz için önemli bir tamamlayıcı nitelik taşıyor ve aramızdaki süregelen köklü müşteri ilişkilerini daha da geliştireceğiz,” ifadesine yer veriyor.

Geri Kazanılmış Kağıt Piyasası Analizine Katkıda Bulunanlar:

Melvin de Groot (Van Gelder Recycling, Hollanda)
Marielle Gommans (Bel Fibres, Belçika)
Joel Litman (Texas Recycling/Surplus Inc, ABD)