PAPER EURASIA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

29 Haziran 2024

 

Kağıt, Oluklu Mukavva, Hijyenik Kağıt & Kağıt Ambalaj Teknolojileri Fuarı Paper Eurasia 2024, İstanbul Fuar Merkezi’nde 26-28 Haziran arasında düzenlendi. Primis Expo organizatörlüğünde düzenlenen fuar, Kağıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (AGED) Selüloz ve Kağıt Sanayii Vakfı (SKSV) ve Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) destekleriyle Türkiye’de kağıt sektörünün ilk büyük etkinliği oldu. Çin, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere 30’dan fazla ülkeden 200’den fazla alım heyetinin ağırlandığı fuarda kağıt, karton, oluklu mukavva, temizlik kağıtlarının üretimine dair teknolojiler, kimyasallar ve makineler görücüye çıktı.

KAĞIT SANAYİİ ZİRVESİ

Fuar kapsamında kağıt sektörü ve yeşil ekonomiye dair paneller de düzenlendi. Fuarın ilk günü düzenlenen panelde Selüloz ve Kağıt Sanayii Vakfı Başkanı Erdal Sükan, OMÜD Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği Başkanı Abdullah Arslan ve AGED Başkanı Mahmut Ciğer kağıt sektöründeki gelişmeleri masaya yatırdı. AGED Genel Sekreteri Osman Kaytan moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda kağıt sektörünün mevcut durumu, karşılaşılan sorunlar ile gelecek ön görüleri ele alındı.

Fuar alanının hemen girişinde bulunan AGED standı yoğun ilgi gördü. Çok sayıda ziyaretçi standı ziyaret ederek AGED yetkilileri ile sohbet etti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Sıfır Atık Şube Müdürü Mustafa Lütfi İlkbahar, İÜ Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitü Müdürü Prof.Dr.Serdar Aydın, Veolia Türkiye Proje Müdürü Murat Cem Ertürk ve Akdösan Aksu Çevre Danışmanlık ve Geri Dönüşüm AŞ Genel Müdürü Serhan Maden AGED standını ziyaret eden isimler arasındaydı. AGED Başkanı Mahmut Ciğer ve Genel Sekreter Osman Kaytan standı ziyaret eden yetkililer ile yeşil dönüşüm, sıfır atık çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Çin Kağıt Ambalaj Üreticileri Derneği Genel Sekreteri ve Asya Oluklu Mukavva Üreticileri Derneği Direktörü Edward Ju da AGED standını ziyaret eden isimlerdendi. AGED Başkanı Mahmut Ciğer ve AGED Genel Sekreteri Osman Kaytan ile Edward Ju, Türkiye-Çin kağıt üretim sektörleri arasında iş birliği yapılması konusunda sohbet etti. Olası iş birlikleri konusunda fikir alışverişinde bulundular.

ÇİNLİ KONUKLARA AGED’TEN KAĞIT SANAYİİ SUNUMU

Fuarda ikili görüşmelerin yanı sıra sektörel buluşmalar de gerçekleştirildi. İlk kez düzenlenen fuara en çok katılım gösteren ülke yerli sanayicilerin ardından Çinli üreticiler oldu. Kağıt sektöründe ağırlıklı olarak makine üreten ve teknolojik çözümler geliştiren Çinli firmalar fuara yoğun ilgi gösterdi. Hal böyle olunca Çinli misafirlere özel bir oturum da gerçekleştirildi. AGED Genel Sekreteri Osman Kaytan, Çin kağıt sektörü temsilcilerine bir sunum yaparak Türk ekonomisini, kağıt endüstirisinin durumunu ve pazar olanaklarını anlattı.Konuşmasını zaman zaman Çince yapan Osman Kaytan, detaylı bir şekilde Türk kağıt sanayii hakkında bilgi verdi.

AGED BAŞKANI MAHMUT CİĞER, MEDYAYA KONUŞTU

AGED Başkanı Mahmut Ciğer, PAPER Eurasia Fuar kapsamında çok sayıda basın mensubuyla bir araya geldi. Başta İHA, 24 TV kanalı olmak üzere bazı basın organları Mahmut Ciğer ile röportaj yaparak kağıt geri dönüşüm sanayii hakkında sorular yöneltti. Türk kağıt sanayii ve kağıt geri dönüşüm sektörü hakkında detaylı bilgi veren Ciğer, sektörün çevreci yönüne dikkat çekti. Ciğer sektörün üretim kapasitesi ve gelecek vizyonu hakkında da açıklamalarda bulundu. Paper Eurasia’nın sektörü temsil edebilecek tek fuar olarak gerçekleştiğini belirten Ciğer, ‘’Önümüzdeki yıllarda fuarın daha da büyüyeceğini umuyoruz. Yıllık yaklaşık olarak bu sene itibariyle 5 milyon ton üretim kapasitesine ulaşan Türkiye’de bu kadar büyük bir sektörün böyle bir fuarda temsil edilmesi bizim için de gurur kaynağıdır. Önümüzdeki yıllarda bu daha büyüyerek devam edecek çünkü sektörümüzün 2030 itibariyle 10 milyon tona ulaşacağını tahmin ediyoruz.’’ şeklinde konuştu.

AGED Başkanı Ciğer, ‘’Kağıt sektörü 2014’ten bu yana yaklaşık %100 olarak büyümüş, 2,5 milyon tondan 5 milyon tona ulaşmıştır. 2030 itibariyle de bu 5 milyon ton üretim yıllık 10 milyon tona çıkacaktır. Bu sadece kahverengi ambalaj kağıtları için geçerli rakam. Temizlik kağıtlarında şu anda 1 milyon tonun üzerinde bir kapasitemiz var bu da büyüyerek devam ediyor.’’ şeklinde konuştu.

HAM MADDE YETMİYOR

Türkiye’nin kağıt sektöründe artık rekabet edebilir bir boyuta kendini taşıdığını belirten Ciğer sektördeki sorunlara değindi. Başkan Ciğer, ‘’Şu ana kadar en büyük karşılaştığımız sorun tabii ki sektörün büyümesine karşın ham madde ihtiyacı. Ham maddeyi yerel kaynaklardan karşılamaya çalışsak da yetmiyor. Bir miktar ham maddemizi ithal etmek zorundayız. Şu anda bizim kapasitemizin %50’sini ithal edebilme hakkımız bulunmakta ama bugün geldiği büyüklük itibariyle belki %80’lere kadar ithalat yapma mecburiyetinin hasıl olacağını öngörmekteyiz. Bu konuda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bizimle yakın çalışma içerisinde. Umuyoruz ki önümüzdeki zamanda ham madde konusunda herhangi bir problem yaşamadan sektörün üretimini devam ettirebileceğiz.’’ ifadelerini kullandı.

2024 itibariyle ambalaj kağıtlarında ithalatın yaklaşık 350 bin ton civarında olduğunu ama buna karşılık ihracatta 400 bin tonların üzerinde olduğunu açıklayan Ciğer, ‘’İhracatın giderek artacağını öngörmekteyiz ama ihracatın önündeki en büyük problem de yine ham madde konusu. Türkiye maalesef kendi içerisinde bu ham maddeyi bulamadığı için, ki bu demek değildir ki Türkiye’de geri dönüşüm az yapılıyor tam tersine kahverengi kağıtta geri dönüşüm oranımız %80’lere varan oranlardadır. Bu Avrupa’daki ülkelerle hemen hemen aynı rakamlara ulaşmış durumdayız ama aldığı yatırım kapasitesinden dolayı ham maddeyi ithal ettiği için rekabet gücünü kısıtlamaktadır.’’ dedi.

AGED SEKTÖRÜN TEMSİLCİSİ

AGED’in çatı bir kuruluş olduğunu belirterek sözlerine devam eden Başkan, derneğin sektöre olan katkılarını ve hizmetlerini şu ifadelerle açıkladı:  ‘’Burada bütün paydaşlarımızın sorunlarını taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Ticaret Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı arasında bir kuruluş olmayı hedefliyoruz ve bu konuda paydaşlarımızla beraber çalışmalar yapıyoruz. Sektörün problemlerini çalışıyoruz. Çevre konusunda çalışmalar yapıyoruz. Bir üniversiteyle beraber sektörümüzde çok bilinmeyen bir çöp karakterizasyonu ile ilgili bir çalışma yaptırdık. Bütün sektörlere ve bakanlıklara da fayda sağlayan bu çalışmalarımız devam edecek.’’

 

AGED Başkanı Mahmut Ciğer, Bloomberg HT’ye konuk oldu