30 Ocak 2018 Bakanlık Ziyaretimiz – Our visit to the Ministry

20 Eylül 2018

30 Ocak 2018 tarihinde AGED heyeti olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Mehmet Özhaseki’yi makamında ziyaret ettik.

Sn. Mustafa SARAL (HALKALI KAĞIT) başkanlığındaki heyetimizin katılımcıları arasında Sn. Sinem ÖKSÜZ (KİPAŞ), Sn. Hamdullah EREN (MODERN KARTON), Sn. Kamil TOKATLI (ÇUKUROVA GRUBU SELKASAN), Sn. Metehan PEKOL (PEHLİVANOĞLU KAĞIT), Sn. İlker İKİER (DUNAPACK-DENTAŞ) ve Sn. Osman KAYTAN (AGED) bulunuyordu.

Atık Yönetimi Genel Müdürü Sn. Muhammet ECEL’in de hazır bulunduğu ve samimi bir sohbet havasında geçen görüşme sırasında kağıt üretim sanayicileri olarak sektörün mevcut durumu ve yakında devreye girecek kapasitelerle ilgili bilgi verdik. Türkiye’de geri kazanım oranının düşük oluşu ve bunun sektöre olumsuz yansımalarının da konuşulduğu görüşmede alternatif geri kazanım sistemleri masaya yatırıldı. Sn. Bakan vatandaşın bizzat sürecin içerisinde olmadığı hiçbir sistemin yürümeyeceğini belirterek kurgunun bunu baz alarak yapılması gerektiği talimatını toplantıda hazır bulunan Sn. Ecel’e verdi.

Görüşme sonunda AGED heyetinin hediyesi takdim edildi ve toplu fotoğraf çekildi.

Toplantıda ayrıca atık kağıt ithalatı sırasında yaşanan sorunlar dile getirildi ve bu sürecin gereksiz birtakım prosedürlerle üretimi aksatıcı ve maliyeti artıcı etkilerinden söz edildi. Söz konusu sorunların detaylarını görüşmek üzere Sn. Ecel’in makamına geçildi.